Ana içeriğe atla

Mail Drop Nedir Ve Nasıl Kullanlır?

Bir iPhone, iPad veya Mac kullanıyorsanız, Mail Drop bu e-posta gönderirken dosya boyutu sınırlamaların üstesinden gelmenize ve hatta 5 GB boyuta kadar dosyalar göndermenize yardımcı olabilir. 

Mail Drop nedir?

Mail Drop, Mail uygulamasının kullanıcılarına videolar, sunumlar ve görüntüler gibi büyük dosyaları doğrudan bu yazılım aracılığıyla göndermesine olanak tanıyan bir Apple özelliğidir Bu özellik aşağıdaki cihazlarda mevcuttur:

 • Iphone
 • IPad
 • İpod touch
 • Mac
 • Bu cihazlara büyük dosyalar yüklemeyi planlıyorsanız, iOS 9.2 veya üstü veya OS X Yosemite veya üstü yüklü olduğundan emin olmanız gerekir. Mail Drop'a iCloud web sitesi aracılığıyla herhangi bir bilgisayardan da erişebilirsiniz.

  Mail Drop nasıl çalışır?

  Apple cihazlarda Mail Drop kullanmak için bir iCloud hesabınızın olması gerekir. Mail Drop, dosyaları doğrudan e-posta yoluyla insanlara göndermek yerine, onları iCloud'a yükleyerek çalışır.

  Unutmayın iCloud ile gönderilen bir  dosyayı, alıcının açmak için 30 gün süre veriliyor. Bu sürenin sonunda alıcı, gönderdiğiniz e-postayı artık göremeyecektir.

  Dosya boyutu aralığınız 5 GB'a kadar olduğundan, neredeyse istediğiniz her şeyi gönderebilirsiniz. Ancak, bulut depolama için bir terabayt sınırının olduğunu unutmamalısınız. Yüklenen dosyalarınız bu değeri aşarsa, yüklenen bazı dosyaların süresinin dolmasını ve dolayısıyla 1 terabayt belleğin bitmesini beklemeniz gerekecektir.

  İPhone'da Mail Drop nasıl kullanılır

  Bu özellik için bir kısa yol  bulunmamaktadır. Eposta gönderirken dosya eklemek istediğinizde dosyayı nasıl göndermek istediğiniz soracaktır iCloud seçmelisiniz. 

  1. İPhone'unuzdaki Mail uygulamasını açmanız gerekiyor.
  2. Sayfanın sağ alt köşesinde "Yeni bir e-posta yaz" simgesine dokunmalısınız.
  3. İstediğiniz kişinin e-posta adresini girin, mesajın metnini yazın ve ardından gerekli ekleri ekleyin.
  4. Ekranın sağ üst köşesinde yukarı oka dokunun.
  5. Aşağıda ekinizin çok büyük olabileceğini söyleyen bir mesaj göreceksiniz, bu nedenle normal bir e-posta olarak göndermek yerine Mail Drop ile göndermeniz daha iyidir. E-postanızı göndermek için "Mail Drop Kullan" a dokunmalısınız


  E-postanız iCloud aracılığıyla gönderildi ve önümüzdeki 30 gün içinde alıcıya açık olacak. E-postanızın normal bir e-posta gibi olacağı unutulmamalıdır.

  Mac bilgisayarlarda Mail Drop nasıl kullanılır

  Mail Drop özelliğini kullanarak büyük dosyaları e-posta yoluyla Mac'inizla  gönderebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

  1. Mac'inizde Mail uygulamasını başlatın.
  2. Yeni bir mesaj oluşturmak için, "Command + N" tuşlarına basmalı veya "Yeni bir e-posta yaz" simgesine tıklamalısınız.
  3. Mesajınıza bir ek eklemek için, "EK" simgesine tıklamanız gerekir. İstediğiniz dosyayı seçin ve ardından "Dosya Seç" e tıklayın.
  4. Mesajı göndermeye hazır olduğunuzda, "Kağıt Uçak" simgesine tıklamanız gerekir.
  5. Ekler çok büyükse, uygulama onları Mail Drop ile göndermenizi de önerecektir. Önünüzde bir sayfa belirecek, "Mail Drop Kullan" a tıklayın.

  Alıcı, e-postayı normal bir e-posta olarak alacaktır. Dosyaları açmak için üzerlerine tıklamanız yeterlidir. Mail Drop kullanarak Mac'inize büyük dosyalar gönderemiyorsanız, bu özelliğin gerçekten etkin olup olmadığını görmeniz gerekir.

  Bunu yapmak için menü çubuğunda "Mail> Tercihler> Hesaplar" a gidin. Sayfanın sol tarafında, e-posta hesabınızı seçin ve ardından "Mail Drop ile büyük ekleri gönder" seçeneğini işaretleyin.   Mail Drop diğer bilgisayarlarda nasıl kullanılır?

   Prensip olarak, Mail Drop'u herhangi bir bilgisayarda kullanabilirsiniz. Bunun için bir internet bağlantısı, güncellenmiş bir tarayıcı, bir iCloud hesabı ve bir iCloud e-postası gereklidir. 

   1. Tarayıcınızı açın ve ardından iCloud.com'a gidin.
   2. İCloud hesabınızda oturum açın.
   3. Mail uygulaması simgesine tıklayın.
   4. Yeni bir e-posta oluşturmak için "Yeni E-posta Oluştur" simgesini tıklayın.
   5. Alıcının e-posta adresi, konusu ve e-posta metniniz gibi gerekli bilgileri girin. Bir ek eklemek için ataş simgesine tıklayın. Yüklemek istediğiniz dosyaları seçin ve ardından "Seç" i tıklayın.
   6. Bittiğinde, "Gönder" i seçin

   Bu şekilde, herhangi bir bilgisayardan ekler içeren e-postalar gönderebilirsiniz. Bir sorun varsa, Mail Drop'un büyük dosyaları göndermek için etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir.

   Bunu yapmak için, "Eylemler Menüsünü Göster" düğmesine tıklayın ve ardından "Tercihler> Oluşturma" seçeneğine gidin. Ardından, "Büyük ekler gönderirken Mail Drop kullan" seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz ve ardından "Bitti" yi tıklamanız gerekir.


   Toplu dosya göndermenin diğer yolları


   Mail Drop kullanmak sizin için işe yaramazsa, büyük dosyaları göndermek için diğer seçenekleri deneyebilirsiniz. Elbette Dropbox veya Google Drive gibi dosya depolama hizmetlerini her zaman kullanabilirsiniz, ancak bazen sınırlamaları sizi rahatsız edebilir.


   Yorumlar

   Bu blogdaki popüler yayınlar

   En iyi fanlı ısıtıcı

     Kış aylarında bir elektrikli ısıtıcıya ihtiyacınız varsa öncelikle bilmeniz geren hangi tip elektrikli ısıtıcıya ihtiyacınız olduğudur. Fanlı ısıtıcılar ortam ısıtması için en uyun elektrikli soba seçeneklerinden biridir. Özellikle oda ve küçük bir bölüm ısıtması elektrikli soba ile ısıtmayı düşünüyorsanız fanlı ısıtıcı almak en mantıklı olanıdır. Ama ihtiyacınız çok büyük bir alanda sadece sizi veya cisim ısıtması yapmak istiyorsanız fanlı ısıtıcı doğru bir seçim değildir. Bunun yerine infrared ısıtıcıları tercih etmelisiniz. Fanlı ısıtıcı tercih ederken neye dikkat edilmeli. Toplam ısıtma gücü Kademe ayarı Emniyet termostatı  Servis desteği Isı ayarı Toplam ısıtma gücü Fanlı ısıtıcıların ısıtma gücü kullanacağınız ortam ile uygun olmalıdır. Alan büyükse daha yüksek watt'lı bir sobayı tercih etmelisiniz.  Kademe Ayarı Kademe ayarı veya başka bir deyimle sıcaklık ayarı önemli bir özelliktir çünkü odanın küçüklüğüne ve büyüklüğüne bağlı olarak ısıtıcınızı istediğiniz güçte çalıştı

   Türkiye'de üretilen Samsung akıllı telefonları yakında piyasaya çıkacak

     Akıllı telefon pazarındaki çeşitli şirketler, üretim kapasitelerini artırmaya ve farklı ülkelerde akıllı telefonlarını piyasaya sürmeye çalışıyor.  Bilindiği üzere Güney Koreli dev Samsung, yakında Türkiye'de akıllı telefon üretimine başlayacak.  Çinli Oppo şirketi de aynı yönde ilerliyor. Oppo, Türkiye pazarına bir süre önce girdi ve şimdi İstanbul ve kuzeybatıdaki Kocaeli ilindeki iki tesiste üretime başlamaya hazır.  Üretimin önümüzdeki ay başlaması bekleniyor. Bu fabrikalarda şirket sadece montaj işlerini değil tüm üretim sürecini gerçekleştirecek.  Şirketin 50 milyon $ yatırım yaptığı hazırlık prosedürleri tamamlandı.  Şirket, akıllı telefonlarından bazılarını diğer bölgelere ihraç edecek.  Ana odak noktası Avrupa pazarı olacaktır. Öte yandan Güney Koreli Samsung Electronics de Türkiye'de üretime başlamayı planlıyor ancak Oppo'dan farklı olarak şirket kendi tesislerini açmayacak, ancak İstanbul'da bir alt yüklenici tuttu. Samsung, Çinli şirketlere olan bağımlılığ

   Nokia'nın ilk kliması satışa sunuldu

     Geçtiğimiz yıl Hindistan merkezli alışveriş sitesi Flipkart'ın Nokia ile ortak olmuştu. Bu ortaklık sonucu firma ilk klimasını Hindistan pazarına sunduğunu duyurdu. Telefon üretimi konusunda zamanında çok önemli bir yeri olan Nokia'nın akıllı telefon pazarında rekabet edememesi nedeniyle zorlu bir döneme girmişti. Zorlu dönemden kurtulamayan firma birkaç kez el değiştirdi. Son olarak geçtiğimiz yıl Hinstan'ın önemli online ticaret firması Flipkart ile ortaklık yapması Nokia markalı ürünlerin piyasaya sürülmesine neden oldu. Geçtiğimiz günlerde Nokia PureBook X14 dizüstü bilgisayar kısa süre önce piyasaya çıkaran firma artık klima markası ile de kullanıcıların karşısında. 5 farklı modelde klimayı tüketicilerine sunan firma klimalarını inverter teknoloji ile destekliyor ayrıca dahili Wifi alıcısı bulunan klimaların hareket sensörleride mevcut. Bu sayede klimanın bulunduğu ortamda olmasanız bile internet üzerinden sıcaklık ayarı yapmaya olanak sağlıyor. Ayrıca hareket sensör