Ana içeriğe atla

Bluetooth Kulaklıklar Sağlıklı Mı?

 Kablosuz kulaklıklar, fareler, spor bilezikler: Bluetooth cihazları ile çevriliyiz, ancak radyasyonu zararlı mı?

Bluetooth nedir: Sınıfları ve Aralıkları

Bluetooth, resmi rakamlara göre insan sağlığına doğrudan bir tehdit oluşturmayan yüksek frekanslı bir radyasyondur. Bluetooth standardı dünya çapında onaylanmıştır.

Bluetoth esas olarak veri ve sesli iletişim için kullanılır. Bu teknoloji özellikle bilgisayar klavye ve mouselarda, kulaklıklarda veya müzik sistemlerinde iletişim kablolarının yerini almak için kullanılıyor.

Bluetooth, üç performans sınıfına ayrılmıştır. Sınıf 3 ve 2, 5 ila 30 metrelik bir menzile sahiptir.  En yaygın olanlardır ve güvenli kabul edilirler.  Sınıf 1, açık alanda 100 metreye kadar bir menzile ulaşabilir ve radyasyon seviyesi bir cep telefonunun ki ile karşılaştırılabilir.  Bu tür cihazlarla, güvenlikleri hakkında daha fazla şüphe var, ancak kural olarak kullanılmıyorlar.

Bluetooth gerçekten ne kadar zararlıdır?

Çoğu zaman yalnızca Bluetooth sınıf 2 ve 3 kullanıldığından, çoğu durumda radyasyonunun zararlı olduğu söylenemez.

Bir kulaklık veya ahizesiz kullanım cihazı kullanırken, Bluetooth radyasyon seviyesi, telefonu doğrudan kulağınıza koyduğunuzdan önemli ölçüde daha düşüktür.

Elektronik cihazlardan gelen radyasyon dozu SAR cinsinden ölçülür. Örneğin, iPhone 11'in SAR değeri 0,95'tir - bu göstergeye göre, modern akıllı telefonların derecelendirmesinin ortasında. Kulaklık kullanırken, SAR değeri yalnızca 0,003'tür. Bu nedenle Bluetooth teknolojisi, bir cep telefonundan gelen radyasyondan önemli ölçüde daha az zararlıdır ve bu nedenle bir sağlık riski oluşturmadığı düşünülebilir.

Akıllı telefonların radyasyonuyla ilgili araştırmalar sürekli olarak uluslararası olarak yapılmaktadır. Bu durumda SAR değerleri Bluetooth'tan önemli ölçüde yüksek olsa da, "akıllı telefon radyasyonunun" uzun vadeli zararlı etkileri henüz kanıtlanmamıştır.


Bluetooth Dalgalarından Korunmalı Gerekli Mi?

Bluetooth'tan gelen radyasyon genellikle cep telefonlarından ve Wi-Fi yönlendiricilerinden gelen radyasyondan çok daha zayıf olduğundan, prensipte buna karşı koruma gerekli değildir. Minimumda tutmak için, bu özelliği akıllı telefon gibi çoğu cihazda devre dışı bırakabilirsiniz.

İnternette radyasyona karşı korunmaya yardımcı olacak birçok cihaz ve araç bulacaksınız. Ancak, bu tür fonların etkisi kanıtlanmamıştır. Sözde "koruyucu boya" ile, örneğin, dışarıdaki radyasyonu korumak için evin içini ve dışını boyayabilirsiniz - ancak kendinizi "zararlı dalgalardan" korumaktan ziyade hane halkının şüphesini arttıracaktır.

Sözde radyasyon dedektörleri de artık popüler. Mevcut radyasyon dozunu her zaman, her yerde ölçmenize izin verir. Ayrıca Bluetooth cihazlarınızın radyasyonunun gerçekte ne kadar güçlü olduğunu bulmanıza da yardımcı olurlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

En iyi fanlı ısıtıcı

  Kış aylarında bir elektrikli ısıtıcıya ihtiyacınız varsa öncelikle bilmeniz geren hangi tip elektrikli ısıtıcıya ihtiyacınız olduğudur. Fanlı ısıtıcılar ortam ısıtması için en uyun elektrikli soba seçeneklerinden biridir. Özellikle oda ve küçük bir bölüm ısıtması elektrikli soba ile ısıtmayı düşünüyorsanız fanlı ısıtıcı almak en mantıklı olanıdır. Ama ihtiyacınız çok büyük bir alanda sadece sizi veya cisim ısıtması yapmak istiyorsanız fanlı ısıtıcı doğru bir seçim değildir. Bunun yerine infrared ısıtıcıları tercih etmelisiniz. Fanlı ısıtıcı tercih ederken neye dikkat edilmeli. Toplam ısıtma gücü Kademe ayarı Emniyet termostatı  Servis desteği Isı ayarı Toplam ısıtma gücü Fanlı ısıtıcıların ısıtma gücü kullanacağınız ortam ile uygun olmalıdır. Alan büyükse daha yüksek watt'lı bir sobayı tercih etmelisiniz.  Kademe Ayarı Kademe ayarı veya başka bir deyimle sıcaklık ayarı önemli bir özelliktir çünkü odanın küçüklüğüne ve büyüklüğüne bağlı olarak ısıtıcınızı istediğiniz güçte çalıştı

Türkiye'de üretilen Samsung akıllı telefonları yakında piyasaya çıkacak

  Akıllı telefon pazarındaki çeşitli şirketler, üretim kapasitelerini artırmaya ve farklı ülkelerde akıllı telefonlarını piyasaya sürmeye çalışıyor.  Bilindiği üzere Güney Koreli dev Samsung, yakında Türkiye'de akıllı telefon üretimine başlayacak.  Çinli Oppo şirketi de aynı yönde ilerliyor. Oppo, Türkiye pazarına bir süre önce girdi ve şimdi İstanbul ve kuzeybatıdaki Kocaeli ilindeki iki tesiste üretime başlamaya hazır.  Üretimin önümüzdeki ay başlaması bekleniyor. Bu fabrikalarda şirket sadece montaj işlerini değil tüm üretim sürecini gerçekleştirecek.  Şirketin 50 milyon $ yatırım yaptığı hazırlık prosedürleri tamamlandı.  Şirket, akıllı telefonlarından bazılarını diğer bölgelere ihraç edecek.  Ana odak noktası Avrupa pazarı olacaktır. Öte yandan Güney Koreli Samsung Electronics de Türkiye'de üretime başlamayı planlıyor ancak Oppo'dan farklı olarak şirket kendi tesislerini açmayacak, ancak İstanbul'da bir alt yüklenici tuttu. Samsung, Çinli şirketlere olan bağımlılığ

Nokia'nın ilk kliması satışa sunuldu

  Geçtiğimiz yıl Hindistan merkezli alışveriş sitesi Flipkart'ın Nokia ile ortak olmuştu. Bu ortaklık sonucu firma ilk klimasını Hindistan pazarına sunduğunu duyurdu. Telefon üretimi konusunda zamanında çok önemli bir yeri olan Nokia'nın akıllı telefon pazarında rekabet edememesi nedeniyle zorlu bir döneme girmişti. Zorlu dönemden kurtulamayan firma birkaç kez el değiştirdi. Son olarak geçtiğimiz yıl Hinstan'ın önemli online ticaret firması Flipkart ile ortaklık yapması Nokia markalı ürünlerin piyasaya sürülmesine neden oldu. Geçtiğimiz günlerde Nokia PureBook X14 dizüstü bilgisayar kısa süre önce piyasaya çıkaran firma artık klima markası ile de kullanıcıların karşısında. 5 farklı modelde klimayı tüketicilerine sunan firma klimalarını inverter teknoloji ile destekliyor ayrıca dahili Wifi alıcısı bulunan klimaların hareket sensörleride mevcut. Bu sayede klimanın bulunduğu ortamda olmasanız bile internet üzerinden sıcaklık ayarı yapmaya olanak sağlıyor. Ayrıca hareket sensör